کلینیک دندانپزشکی

دکتر سعادت روایی

ساعت کاری کلینیک

شنبه تا چهارشنبه, ساعت 16 تا 20

نوبت‌دهی تلفنی

09308605866

نشانی

شیراز - قدوسی غربی - نبش کوچه 13 - پلاک 35

مشاوره رایگان

09308605866

ترمیم دندان با مواد همرنگ دندان به روش اینله و آنله

ترمیم دندان با مواد همرنگ دندان به روش اینله و آنله

اینله و آنله که به آنها به ترتیب اینلی و آنلی نیز گفته می‌شود، ترمیم‌های دندانی هستند که همانند پر کردن دندان برای ترمیم دندان‌های پوسیده یا دندان های شکسته شده استفاده می‌شود. در برخی موارد اینلی و آنلی روش محافظه ‌کارانه و مناسب‌تری نسبت به روکش کردن دندان می‌باشد. اینلی یا آنلی دندان که به آن‌ها پر کردن غیرمستقیم ( درمان نیازمند قالب گیری و همکاری لابراتوار دارد) نیز گفته می‌شود، راه حلی محکم‌تر و بادوام‌تر برای ترمیم پوسیدگی دندان و آسیب‌های مشابه می‌باشد. این ترمیم های دندان از نظر عملکردی و زیبایی بسیار مناسب هستند. اغلب از اینلی و آنلی به عنوان روش جایگزین پرکردن معمولی دندان استفاده می‌شود. در این روش برخلاف پرکردن معمولی دندان که در مطب توسط دندانپزشک ( ترمیم های آمالگام و کامپوزیت)انجام می‌شد و مواد مستقیماً بر روی دندان ریخته می‌شد، ترمیم به صورت غیرمستقیم در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می‌شود. سپس ترمیم آماده به مطب ارسال می‌شود تا در جای خالی قرار بگیرد و به دندان چسبانده شود. تفاوت درمان انله و اینله در میزان تخریب دندان و میزان پوشش دندان بوسیله ترمیم می باشد. میزان پوشش دندان در درمان آنلی بیشتر از درمان اینلی می باشد.
 • فواید پر کردن دندان به روش اینلی و آنلی
  تنظیم دقیق ترمیم دندان و محافظت از ساختار سالم دندان امکان پذیر می باشد.
  برای پر کردن دندان با این ترمیم ها، نیاز کمتری به تراشیدن دندان و برداشتن بافت سالم می‌باشد در نتیجه تا حد ممکن ساختار سالم دندان دست ‌نخورده باقی می‌ماند. در صورتی که پوسیدگی دندان در حد خفیف تا متوسط باشد اما به سطوح جانبی دندان گسترش یافته باشد، این ترمیمها جایگزینی عالی به جای روکش دندان هستند.
 • همرنگ دندان هستند
  برای پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان می توان از این مواد که همرنگ دندان بوده و به مرور زمان تغییر رنگ پیدا نمی‌کنند استفاده کرد. در حالی که مواد پرکننده رزین کامپوزیت به مرور زمان دچار تغییر رنگ می‌شوند.
 • نگهداری آسان دارند
  به علت تنظیم دقیق این ترمیم دندانی، تمام لبه های دندان به راحتی تمیز می‌شود. در پر کردن دندان با کامپوزیت ممکن است در فرآیند تاباندن نور (لایت کیور)، مواد پر کننده کامپوزیت جمع‌ و منقبض شده و تطابق دقیق آن با دندان کاهش می یابد در صورتی که اینلی و آنلی از جنس طلا یا سرامیک بوده و چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.
 • مهر و موم کردن دندان بهتر انجام می شود
  در صورتی که دچار پوسیدگی در بخش داخلی دندان شده ‌اید، اینلی برای تان بهتر از پر کردن مستقیم دندان است. علت این است که اینلی بهتر می‌تواند دندان‌ها را مهر و موم کرده و هیچ منفذی برای ورود باکتری‌ها به دندان باقی نمی‌گذارد. همچنین به راحتی تمیز شده و کمتر در آن جرم و پلاک تشکیل می‌شود.
 • قدرت و استحکام خوبی دارند
  جنس موادی که اینلی و آنلی از آنها ساخته می‌شود، بسیار مستحکم و بادوام است. بنابراین اگر می‌خواهید طول عمر پرشدگی دندان تان افزایش پیدا کند، این ترمیم بهترین گزینه است.
 • جنس مواد ترمیمی دندان به روش اینلی و آنلی
  اینلی و آنلی را می‌توان از طلا، پرسلن یا رزین ساخت. دندانپزشک با شما در مورد جنس ترمیم صحبت می‌کند. اگر زیبایی ترمیم برایتان هیچ اهمیتی نداشته باشد (مثلاً برای دندان های عقبی که در معرض دید قرار ندارد)، طلا بهترین گزینه از نظر طول عمر و دوام می‌باشد. پرسلن از نظر زیبایی و همرنگ دندان بودن بهترین گزینه است و در نواحی جلوی دهان که در معرض دید قرار دارند و نیاز به پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان دارند، از آن استفاده می‌شود. بنابراین بهترین گزینه برای پر کردن دندان جلو است. افرادی که دندان قروچه دارند یا دندان‌های شان بر هم جفت نمی شود (مال اکلوژن)، بهتر است از مواد رزین استفاده کنند.
Scroll to Top